Magiczne trasy

Góry Świętokrzyskie to świetne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. Szlaki w Górach Świętokrzyskich oferują wyjątkową różnorodność tras, które prowadzą przez malownicze krajobrazy, urokliwe doliny, wzniesienia oraz zabytki historyczne, umożliwiając zarówno rekreacyjne spacery, jak i ambitniejszy trekking.

Szlak niebieski Stadion – Plac Artystów (4,6 km)

To szlak biegnący przy Hotelu Binkowski. Pełni rolę łącznikową, spajając żółty szlak spacerowy wokół Kielc i szlak czarny prowadzący na Górę Pierścienica. Na trasie znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak kompleks sportowy ze stadionem i halą widowiskowo-sportową, Kadzielnia – dawny kamieniołom, obecnie rezerwat geologiczny z malowniczym amfiteatrem i punktami widokowymi, Aleja Sław z rzeźbami znanych postaci, Skwer Szarych Szeregów upamiętniający bohaterów harcerzy z II wojny światowej oraz Park Miejski otaczający Wzgórze Zamkowe z cennymi zabytkami miasta, w tym dawnym pałacem biskupów krakowskich i katedrą kielecką.

Czerwony Miejski Szlak Spacerowy (7,5 km)

Prowadzi przez wszystkie najciekawsze miejsca w Kielcach. Spacerując tym szlakiem, można z powodzeniem zwiedzić miasto. Na trasie znajdują się, m.in. takie atrakcje jak Muzeum Stefana Żeromskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej – Dworek Laszczyków, bazylika katedralna, Muzeum Narodowe w Kielcach – dawny pałac biskupów krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, główna ulica miasta – Henryka Sienkiewicza, liczne pomniki i tablice pamiątkowe, skwery, parki i place oraz rezerwat Kadzielnia.

Żółty szlak spacerowy wokół Kielc (59 km)

Ze względu na długość szlak można podzielić na odcinki. Na trasie turystycznej znajdują się liczne atrakcje. W rezerwacie „Biesak – Białogon” można oglądać skutki zjawisk tektonicznych oraz najstarsze w Górach Świętokrzyskich skały. Pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej i malowniczy most na Bobrzy wraz z platformą ku czci kapitana Kazimierza „Herwina” Piątka również stanowią istotne punkty szlaku. Inne atrakcje to panoramy widokowe, zabytkowe kapliczki oraz pomnikowe drzewa w różnych lokalizacjach.

Zielony szlak spacerowy (7,7 km)

Na tej trasie turystycznej występują interesujące atrakcje. Spacerując po Wzgórzu Zamkowym i Parku Miejskim, można podziwiać pomnik „Harcerzom poległym za Ojczyznę” oraz Galerię Sław przy głównym deptaku. Na Kadzielni znajdują się punkty widokowe z malowniczymi panoramami. Można także odwiedzić rezerwaty przyrody, takie jak Wietrznia z unikalnymi geologicznymi ścianami skalnymi i nowoczesnym Centrum Geoedukacji, które oferuje interaktywne wystawy i warsztaty geologiczne.

Góry Świętokrzyskie z dziećmi

  • Przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Leśna przygoda” (2 km)
    Biegnie ona od ul. Szczepaniaka wzdłuż leśnej drogi spacerowej zataczającej koło. Na trasie ścieżki ustawione są tablice dydaktyczne zawierające podstawowe informacje o drzewach, krzewach i zwierzętach leśnych. Są też dwie leśne polany, na których można zobaczyć drewniane modele owoców leśnych i grzybów. Te trasy dla dzieci cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych.
  • Ścieżka Geologiczno-Kruszcowo-Górnicza (3 km)
    Ta trasa edukacyjna została stworzona w celu ukazania śladów dawnych wyrobisk pogórniczych związanych z historycznym górnictwem kruszcowym w regionie Kielecczyzny. Znajduje się w Chęcińsko-Kieleckim Parku Krajobrazowym, przebiega przez rezerwat Karczówka oraz góry Dalnię i Grabinę. Trasa o długości 3 km prowadzi przez 9 punktów, w tym stanowiska geologiczne i obiekty górnicze, z których każdy opatrzony jest tablicą informacyjną. Szlaki dla dzieci są świetną okazją do rekreacji w rodzinnym gronie.

Wybrane szlaki piesze w Górach Świętokrzyskich

  • Czerwony Główny Szlak Świętokrzyski (92 km)
    Zaczyna się w Gołoszycach, a kończy w Kuźniakach. Szlak obejmuje wszystkie kluczowe miejsca regionu, w tym Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy oraz szczyty Łysiec, Łysicę i Radostową, kończąc na lasach suchedniowskich i oblęgorskich. Na trasie znajdują się liczne rezerwaty przyrody oraz popularne atrakcje turystyczne, takie jak sanktuarium na Świętym Krzyżu, Nowa Słupia, Święta Katarzyna i Kakonin.
  • Szlak czerwony Chęciny – Kielce (20,5 km)
    Podczas wędrówki można zdobyć kilka imponujących wzniesień, z których rozciągają się panoramy okolicznych pasm. Grzbiet Karczówki oferuje wspaniały widok na Kielce. Szlak prowadzi przez niezwykle malownicze tereny, gdzie można oglądać geologiczne atrakcje Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego oraz zabytki historyczne i techniczne. Obejmuje różne formy ochrony przyrody, takie jak rezerwaty Zelejowa, Jaskinia Raj (blisko szlaku), Karczówka oraz Lasy Pasma Zgórskiego. Szlak rozpoczyna się na Dolnym Rynku w Chęcinach, a kończy się u podnóża Karczówki w Kielcach.
  • Szlak niebieski Chęciny – Łagów (69 km)
    Rozpoczyna się na rynku w Chęcinach, skąd prowadzi do jaskini „Piekło” oraz pomnika w Szewcach. Wędrując dalej, można zobaczyć Zgórskie Góry, Słowik, Górę Biesak i Górę Pierścienica. Szlak przechodzi przez Kielce, mijając ulice Ściegiennego i Tarnowską oraz Góry Telegraf i Bukówka. Dalej można odkryć Mójczę, Góry Zalasną, Otrocz, Sikorza, a także Brzechów, Daleszyce, Niwy, Górę Września, Stołową, Włochy i Widełki. Kolejne atrakcje to Góra Zamczysko, Góra Kiełki, Sędek, Bielowa, aż do końcowego punktu w Łagowie, gdzie szlak łączy się z zielonym szlakiem do Nowej Słupi.